Bakı Quberniya Xəzinədarlığının binası
Bakı Quberniya Xəzinədarlığı üçün bina 1892-1893-cü illərdə memar Cohn Vilhelm Edelin (1863 - 14.02.1932) layihəsi əsasında Bül-Bül prospektində (keçmiş Bolşaya Morskaya küçəsi), 8 ünvanında tikilmişdir.
Sərt neo-yunan sistemi və klassik simmetriya prinsipləri əsasında ucaldılan bina XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində hökm sürən bu memarlıq üslubunun təkcə Bakıda deyil, həm də Avropa miqyasında istiqamətini əks etdirir.
Bu bina memar Con Vilhelm Edelin çoxsaylı əsərlərindən biridir ki, onu Bakının demək olar ki, bütün mərkəzi küçələrində görə bilərik: monumental, incə çəkilmiş və keyfiyyətli tikilmiş, memarlıq abidələridir.

The building for the Baku Provincial Treasury was built on Bul-Bul Avenue (former Bolshaya Morskaya Street), 8 in 1892-1893 according to the project of architect John Wilhelm Edel (1863 - 14.02.1932).
The building, erected in the principles of a strict neo-Greek system and classical symmetry, with the techniques of the order system, reflects the direction of this style of architecture that prevailed in the late XIX and early XX centuries, not only in Baku, but also on a European scale.
This building is one of the many works of the architect John Wilhelm Edel, which we can see in almost all the central streets of Baku: monumental, finely drawn and well-built, they are architectural monuments.