Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyinin binası (Lev Martin de Bur Sarayı).
Malikənanın tikintisi ilə bağlı işlər 1889-cu ildə başladı. Layihənin müəllifi alman memarı Nikolay August von der Nonne (16.06.1835 – 13.08.1908) olmuşdur.
Lakin 1889-cu il avqustun 12-də, 49 yaşında tikilməkdə olan binanın sahibi Lev Martin de Bur vəfat edir. Milyonçunun ailəsi evi «Xəzər Tərəfdaşlığı»nın rəhbəri Pavel Osipoviç Qukasova satdı. Bununla əlaqədar olaraq, memar Nikolay August von der Nonne layihədə bəzi dəyişikliklər etməli oldu. Buna görə də evin orijinal layihəsi dəyişdirildi: ön hissədə bir əvəzinə eyvanlı iki əsas giriş tikildi.
Sadovaya (indiki Niyazi) küçəsindəki «Xəzər Tərəfdaşlığı»nin evi nəhayət 1895-ci ilə qədər tikilib. Binanın üzərində «KT» (rusca «Xəzər Tərəfdaşlığı») hərfləri olan medalyon var idi, sonralar 1930-cu illərdə təmir zamanı dağıdılmışdır.
1918-1919-cu illərdə binada general Uilyam Tomsonun rəhbərlik etdiyi Britaniya Komandanlığının Qərargahı yerləşirdi.
1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan edildi. Bu malikanədə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Xarici İşlər Nazirliyi yerləşirdi.
1921-ci ildə Azərbaycanda sovet hakimiyyəti qurulduqdan bir il sonra Azərbaycan Xalq Komissarları Soveti (hökuməti) «Xəzər Tərəfdaşlığının» binasında yerləşirdi.

Жилой дом Льва Мартина де Бура
Работы по строительству дома начались в 1889 году. Автором проекта был германский архитектор Николай Август Фон дер Нонне (16.06.1835 – 13.08.1908).
Однако 12 августа 1889 года, в возрасте 49 лет, владелец строящегося здания Лев Мартин де Бур скончался. Семья миллионера продала дом Павлу Осиповичу Гукасову, главе общества «Каспийское товарищество». В связи с этим архитектору Николаю Августу фон дер Нонне пришлось внести некоторые изменения в проект. Поэтому первоначальный проект дома был изменен: в фасадной части вместо одного были построены два парадных входа с балконами.
Дом «Каспийского товарищества» на Садовой улице (в настоящее время улица имени Ниязи) был окончательно построен к 1895 году. На здании находился медальон с буквами «КТ» («Каспийское товарищество»), который позднее, при произведении ремонтных работ в 1930-х годах, был уничтожен.
В 1918-1919 годах в здании располагался Штаб английского командования, возглавляемый генералом Уильямом Томсоном.
28 Мая 1918 года была провозглашена Азербайджанская демократическая республика. В особняке разместилось Министерство иностранных дел Азербайджанской Демократической Республики.
В 1921 году, через год после установления советской власти в Азербайджане, в здании «Каспийского товарищества» разместился Совет народных комиссаров (правительство) Азербайджана.