Nikolay Alekseyeviç Terentyevin şərab və araq zavodunun keçmiş binası
Varlı Bakı taciri, şəhərin fəxri vətəndaşı Nikolay Alekseeviç Terentyevə məxsus olan şərab-araq zavodunun keçmiş binası.
Bina 1883-cü ildə İslam Səfərli (keçmiş Vorontsovskaya) küçəsi, 40 və Şəmsi Bədəlbəyli (keçmiş Bondarnaya) küçəsinin kəsişməsində tikilmişdir. Layihənin müəllifi inşaat mühəndisi Nikolay August von der Nonne (16.06.1835 – 13.08.1908) idi. Bina şəhərin yaşayış massivində sənaye tikintisinin bir neçə uğurlu nümunələrindən biri idi. Təəssüf ki, 2000-ci illərin əvvəllərində parkın yaradılması ilə əlaqədar memarlıq abidəsi söküldü.

Бывшее здание вино-водочного завода Николая Алексеевича Терентьева
Бывшее здание вино-водочного завода, принадлежащее богатому бакинскому купцу, потомственному почётному гражданину города Николаю Алексеевичу Терентьеву.
Здание было построено на углу улицы Ислама Сафарли (бывшая улица Воронцовская), 40 и улицы Шамси Бадалбейли (бывшей улицы Бондарной) в 1883 году. Автором проекта являлся гражданский инженер Николай Август фон дер Нонне (16.06.1835 – 13.08.1908). Здание являлось одним из немногих удачных примеров промышленного строительства в селитебной части города. К сожалению, в связи с созданием парка в начале 2000-х годов памятник архитектуры был снесён.