İsabəy Hacınskinin yaşayış binası
Bakıda keçmiş İmperator II Aleksandrın adını daşıyan Sahil küçəsində (indiki Neftçilər prospektində) yerləşən əzəmətli bina, 1870-1920-ci illərdə Azərbaycanda ilk neft bumu dövrünün ən parlaq və diqqətəlayiq memarlıq abidələrindən biridir. Bakılıların yaşlı nəsli arasında qeyri-adi Roma-Qotik memarlığı ilə diqqət çəkən bu gözəl köhnə malikanə daha çox «Hacınski evi» kimi tanınır.
Məhz bu binada o dövrün memarlığının ən xarakterik xüsusiyyətlərini, məsələn, üslubun eklektikliyini, daş üzərində filiqran işi, həm bina sahibinin, həm də memarın qeyri-adi təxəyyül uçuşunu izləmək olar (bakılı memar Yohann Vilhelm Edel (1863 – 14.02.1932) idi). İnqilabdan əvvəlki bir çox malikanələr kimi, Hacınskinin evini birmənalı şəkildə hər hansı bir memarlıq üslubuna aid etmək çətindir. Bununla belə, inqilabdan əvvəlki Bakının memarlığının füsunkarlığı əhəmiyyətli dərəcədə müxtəlif memarlıq cərəyanlarının laylanmasında və bəzən ötkəm fərdiyyətçiliyində gizlənir.
Bina, şəhərin sahil zolağı və dəniz fasadı boyunca uzanan İmperator II Aleksandrın adını daşıyan Sahil küçəsinin dominantlarından biridir. XX əsrin əvvəllərində Bakının dənizkənarı məhəllələri əsasən bir və ikimərtəbəli idilər. İsa bəy Hacınskinin beşmərtəbəli, üstəlik küncdə erker-qülləli malikanəsi dərhal dominanta çevrilərək, kimin kim olduğunu bəyan etdi. Onun şəfalı, fəal silueti və həcmli kompozisiyası Bakının tarixi məhəllələrinin strukturunda aparıcı yer tutdu. Yaşayış binasının memarlıq həllində əsasən roman memarlığının prinsiplərindən istifadə edilmişdir, XX əsrin əvvəllərinin bədii vəzifələrinə xas olan bütün xarakterik ziddiyyətlər nəzərə alınmaqla. Frontonların zirvələrindən yoldan keçənlərə indiyəcən görünməyən mühafizəçilərin başları baxırdı. Künc erkerin dominant şaquliliyi və əsas fasadın sıldırımlı frontonu ilə tamamlanan ox sistemi binanın memarlığının həlli üçün «açıq vərəq» rolunu oynadı.
Binanın fasadlarında, modern üslubunda qəbul edildiyi kimi, roman motivləri və gözətçi qülli və qüdrətli sütunlu orta əsr qalalarının stilizasiyasının sərbəst həftəbəcəri hökm sürürdü. Sərtlik şuxluğa çevrilirdi. Fasadlarda və pəncərələrin altında estetik və bədii keyfiyyətlərə malik mozaikalar, rəngli vitrajlar, lociyalar, eyvanlar və erkerlər formasında həcmli plastikadən geniş istifadə olunmuşdur. Mozaika və vitrajların üzüm tənəkləri və xurma yarpaqlarının plastik relyeflərilə qonşuluğundan estetik zövq almaq olar. Binada dekorativ yapma divarların və plafonların plastikliyi üçün əsas təşkil əsas pilləkənin və yaşayış otaqlarının interyerləri də çox maraqlı həll olunub.
İsa bəy şəhərə romantik modernizmin gözəl nümunəsini bəxş etmişdir.
İsa bəy Hacınskinin Qız qalası ətrafındakı malikanəsi sanki sahibinin statusu, sosial mövqeyi və nəhəng nüfuzunu əks etdirmək məqsədini güdür. Onun müxtəlif hündürlükdə yeddi şpil ilə vurğulanan formalarının yüngülliyi və çəkisizliyi, ən yaxşı ənənələrdə və qədim Assuriya üslubunda mozaika təsvirləri ilə işlənmiş zəngin memarlıq dekoru ilə vəhdətdə ifadəli qüllə şəklində möhtəşəm həll edilmiş künc fasadı az qala fantastik təəssürat yaradır və sanki bizi bir növ nağıl dünyasına aparır. Sahibinin tükənməz təxəyyülü, memarın incə zövqü və icra keyfiyyəti müxtəlif mədəniyyətlərin təsirlərini özündə cəmləşdirməyi və üzvi şəkildə sintez etməyi bacaran sırf Bakı memarlığının əsl şah əsərini yaratdı.
Bir vaxtlar İsa bəy Hacınskinin bütün ailəsi bu sarayda yaşayırdı: onun heç də az nəcabətli olmayan Xanlarovlar nəslindən olan həyat yoldaşı Xeyransa xanım, oğulları Sadıq bəy, Əhməd bəy, Əli bəy və qızı Zübeydə xanım. Hacınski ailəsinin portretləri ilə qısa tanışlıq onların nəcib mənşəyi, incə davranışı və sırf ailə görkəmliliyi və zərifliyini hiss etmək üçün kifayətdir.
Bina həm də böyük balların keçirilməsi üçün elə nəzərdə tutulmuşdu ki, uzaqdan gələn çoxsaylı qonaqlar burada bir neçə gün qala bilsinlər. Təəssüf ki, həm ailə malikanəsinin, həm də sahiblərinin tarixi o fırtınalı və bəzən gözlənilməz dövrə uyğun olaraq dramatik şəkildə inkişaf etdi. Sahil küçəsindəki saraya ciddi ziyan dəyməsi ilə müşaiyət edilən 1918-ci ilin martının faciəli hadisələri ailədən yan keçmədi.
Bundan az sonra, 1919-cu ilin yanvarında İsa bəy Hacınski dünyasını dəyişdi.
Hər bir Bakı malikanəsi arxasında onun tarixi, keçmiş sahiblərinin tarixi və onlarla birlikdə bütün dövrün tarixi durur. İsa bəy Hacınskinin sarayı bunun bariz nümunəsidir. Gür çiçəklənmə dövrü keçmiş, erməni daşnakları və bolşeviklərinin qanlı ifratlarını müşahidə etmiş, milliləşdirməyaşamış bu ev ötən əsrin bütün təlatümlü tarixini özündə cəmləşdirib.
Bu evdə Rusiyada Oktyabr inqilabından sonra (demək olar ki, 1935-ci ilə qədər) «AzDuzTrest» Səhmdar Cəmiyyəti fəaliyyət göstərirdi.
II Dünya Müharibəsinin qızğın vaxtında, 1944-cü ilin noyabrında İosif Stalinlə görüşmək üçün dolayı yolla Moskvaya gedən general Şarl de Qoll Bakıda Hacınski evində dayanır. Sovet İttifaqının teleqraf agentliyi Müqavimət generalının Azərbaycan paytaxtına gəlişi haqqında məlumat verirdi: «Noyabrın 27-də saat 14-də Fransa Respublikasının müvəqqəti hökumətinin başçısı general de Qoll və onu müşayiət edən şəxslər Bakıya gəldilər. Hava limanında general de Qollu Azərbaycan SSR hökumətinin nümayəndələri və Moskvadan görüşə gəlmiş Xalq Xarici İşlər Komissarlığının və Xalq Müdafiə Komitəsinin nümayəndələri qarşıladılar. Axşam general de Qoll Azərbaycan Opera Teatrında «Koroğlu» tamaşasına baxdı». Şarl de Qollun binada qısa müddətə qalması barədə fasadda quraşdırılmış barelyef xatırladır. Sonralar bu mənzildə görkəmli kimyaçı alim, 2005-ci ildə YUNESKO tərəfindən yüz illiyi təntənəli şəkildə qeyd edilən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının prezidenti Yusif Heydər oğlu Məmmədəliyevin ailəsi yaşayırdı.
Sevindirici haldır ki, bu gün «Hacınski Evinin» fasadı onun görkəmli sakinlərinin və qonaqlarının xatirəsini əbədiləşdirən xatirə lövhələri ilə bəzədilib. Ancaq, təəssüf ki, bu günə qədər heç nə bina sahibinin özünü xatırlatmır, baxmayaraq ki, evin iki fasad tərəfindəki köhnə fotoşəkillərdə daş üzərində İsa bəy Hacınskinin ərəb qrafikası və kiril əlifbası ilə yazılmış adını görmək olar. Lakin bu dekorativ elementlər, eləcə də binanın əsas portalının üstündə aslan pəncələri olan bədheybət qorelyefinin dəbdəbəli konturları kommunist dövründə izsiz itdi və heç vaxt bərpa olunmadı. İsa bəy Hacınskinin nəticələri isə xeyriyyəçinin beş evindən birində də olsa xatirə lövhəsinin quraşdırılmasına nail ola bilməyiblər.
Hacınskinın yaşayış evi Bakının zəngin memarlıq irsinin bir hissəsi və şəhərdə kapitalizm dövrünün memarlıq abidəsidir.

The majestic waterfront building on the former Emperor Alexander II Street, (now Neftchilar Avenue) in Baku is one of the most striking and remarkable architectural monuments of the period 1870-1920, the first oil boom in Azerbaijan. To the older generation of the city’s residents, this beautiful old mansion, distinguished by its unusual architecture in Roman-Gothic style, is better known as the «Hajinsky Building».
This house epitomises the most characteristic features of the architecture of that time: the eclectic style and stone filigree work, the extraordinary flights of imagination from both the owner and the architect (who was Johann Wilhelm Edel (1863 – 14.02.1932). Like many pre-revolutionary mansions, Hajinsky's house is difficult to classify unambiguously as any particular architectural style. However, the charm of pre-revolutionary architecture in Baku is precisely in this variety of architectural trends and sometimes challenging individuality.
The building is one that stood out on Emperor Alexander II Street, which runs along the coastal strip and the city’s sea front. At the beginning of the XX century, buildings along that front were predominantly one- and two-storey. Isabey Hajinsky's five-storey property, with a bay windowed tower on the corner, instantly dominated, making it clear who was in charge there. Its active and picturesque outline and volumetric composition made it a leading structure in Baku’s historical quarter. Romanesque architecture was the principal component in the building’s architectural solution but, in the context of the artistic demands of the early XX century, with all the characteristic contradictions. The heads of unseen guards stared at passers-by from the pediment tops. The dominant verticality of the corner bay window and axial system, completed by the steep pediment on the main facade, served as an «clean sheet» for the building’s architecture.
The building’s facades, as was customary in modern style, are ruled by a relaxed mishmash of Romanesque motifs and stylizations of medieval fortresses with watchtowers and powerful columns - severity made playful. Mosaics, stained-glass windows, the bulky form of loggias, balconies and bay windows, of both aesthetic and artistic quality, are used extensively on facades and under windows. Aesthetically pleasing are the mosaics and stained-glass windows with vine and palm leaf reliefs. The interiors of the main staircase and living quarters, in which decorative moulding contributes the basic form of the walls and ceilings, were also very interestingly resolved.
Isabey gave the city a wonderful example of romantic Modern.
Isabey Hajinsky’s mansion near Maiden Tower seems to have been designed to reflect the status, social position and colossal authority of its owner. The lightness and airiness of its forms, emphasized by seven spires of different heights; the brilliant corner facade designed as a colourful turret, coupled with lush architectural décor executed within the best traditions and with ancient-Assyrian-style images in mosaic, are almost in the realms of fantasy, seeming to take us into some fairy world ... The owner's irrepressible imagination, the architect's delicacy of taste and the quality of execution created a true masterpiece of purely Baku architecture, which has managed to absorb and organically synthesize the influences of a variety of cultures.
The whole Hajinsky family once lived in this palace: his wife Kheyransa khanim from the no less eminent Khanlarov family, his sons Sadikbey, Ahmedbey, Alibey and daughter Zibeyda khanim. A cursory acquaintance with the portraits of Hajinsky's household is enough to convey their noble origins, refined manners and the family’s pure impressiveness and elegance.
The house was also intended to host large balls, so that the numerous guests who came from afar could stay there for several days. Alas, the history of both mansion and owners developed as dramatically as those turbulent and sometimes unpredictable times. The family was not spared the tragedy of 1918’s March events, during which the palace suffered serious damage.
Soon after that, in January 1919, Isabey Hajinsky died.
Every Baku mansion has its own history, the history of its former owners, and with them the history of an entire era. Isabey Hajinsky's palace is a clear example. Through the first period of rapid prosperity, then witnessing the bloody excesses of Armenian Dashnaks and Bolsheviks and surviving nationalization, this house has absorbed the whole turbulent history of the last century.
Following the October Revolution in Russia, almost until 1935, the palace housed the «AzSolTrest» Joint Stock Company.
At the height of World War II, in November 1944, General Charles de Gaulle, on a roundabout route to Moscow to meet Joseph Stalin, stopped over in Baku at the Hajinsky House. The Soviet Union’s telegraph agency reported the arrival of the General of the Resistance in the capital of Azerbaijan: «On 27 November at 2 pm, General de Gaulle, head of the provisional government of the French Republic, and his entourage arrived in Baku. At the airport, General de Gaulle was greeted by representatives of the government of the Azerbaijan SSR, representatives of the People's Commissariat of Foreign Affairs and the People's Defence Committee, who had arrived from Moscow to meet him. In the evening, General de Gaulle attended a performance of «Koroghlu» at the Azerbaijan Opera House». Charles de Gaulle's short stay in the building is recalled by the bas-relief installed on the façade. Later occupants of the apartments were the family of the outstanding scientist-chemist and President of the Academy of Sciences of Azerbaijan Yusif Heydar oghlu Mammadaliyev, whose centenary was officially celebrated by UNESCO in 2005.
It is gratifying that today the facade of the «House of Hajinsky» has plates perpetuating the memory of its outstanding residents and guests. However, unfortunately, to this day, there is nothing to remind us of the building’s original owner, although in old photographs you can see the name of Isabey Hajinsky on both sides of the facade, inscribed in stone in Arabic and Cyrillic scripts. But these decorative elements, as well as the luxurious outlines in high relief of a chest with lion's paws above the main portal, disappeared without a trace in the communist era and were not restored. And Isabey’s descendants did not manage to have a memorial plaque set on any of the patron’s five houses.
The Hajinsky Residential House is part of a rich architectural heritage and an architectural monument of Baku’s early capitalist era.