Mikayel Ovsepoviç Aramyantsın yaşayış binası
Yüz ildən çoxdur ki, Hazırda «Azneft» adlanan Bakı meydanında 2024-ci ildə 128 yaşı tamam olacaq möhtəşəm üç mərtəbəli bir ev dominant mövqe tutur. Bina, tikildiyi vaxtdan bəri bir neçə dəfə satılıb, mədaxil evi kimi istifadə edilib və tərkibinə Cənubi Qafqazın da daxil olduğu Rusiya İmperiyasında 1917-ci ildə baş verən Oktyabr kommunist çevrilişindən sonra burada Azərbaycan hökuməti yerləşib.
1878-ci ilə qədər Sadovaya küçəsində (indiki Niyazi küçəsi) neft məhsullarının dəniz yolu ilə daşınması üçün qablaşdırmanın istehsalı ilə məşğul olan müəssisələr yerləşirdi. Çəllək istehsalı müəssisələrin ləğv edilməsi və belə adlanan «Qara şəhər» sənaye zonasına yaxın əraziyə keçirilməsi sayəsində, Sadovaya küçəsinin əhatəsi «təmiz» burjua məhəllələri ərazisinə çevrildi. Həmin ərazinin tikintisi 1885-ci ildə başlandı və İçəri şəhər ətrafında həlqə mağistral yolunun ən görünən hissəsi olan Nikolayevskaya küçəsinin (indiki İstiqlaliyyyat prospekti) formalaşması üçün «memarlıq zəminini» yaratdı.
1896-cı ildə, Sadovaya küçəsinin başlanğıcında, Alman memar Paul Fridrix Şternin layihəsi əsasında üçmərtəbəli mədaxil evi inşa edildi. Fasadı Fransa İntibah üslubunda icra edilmiş binanın layihəsi 25 may 1893-cü ildə təsdiq edilmişdir.
Binanın sahibi Tiflisdən Bakıya köçmüş iri sənayeçi, birinci gildiya taciri Mikael Ovsepoviç Aramyants idi (04.05.1843 - 19.12.1922). Evin fasadında indiyə qədər binanın ilk sahibinin venzeli - rus əlifbasının bir birinə dolanmış «M» və «A» hərfləri görünür.
Memar Paul Şternin Bakıda yalnız bu binaya müəlliflik etdiyini, Tiflis (Gürcüstan) sakinlərinin bu alman memarının daha çox yaradıcılıq nümunələri ilə fəxr etdiklərini nəzərə alaraq güman etmək olar ki, Mikael Aramyants Paul Şterni Tiflisdən ilk zamanlar mədaxil evi olmuş məhz bu layihə üçün dəvət etmişdi.
İndi olduğu kimi, bina XX əsrin əvvəllərində də Bakı şəhərinin şəhərsalma quruluşunda ən fəal mövqe tuturdu. Əsas fasadın mərkəzi hissəsindəki qübbəli tamamlanma ilə sarayın üçmərtəbəli monumental həcmi, Fransa İntibah üslubunda memarlıq kompozisiyası təşkil edirdi. Fasadın zəngin plastikliyi, memarlıq detallarının qeyri-adi forması, mükəmməlliyə çatdırılmış inşa mədəniyyəti bu gün də binanın qeyri-adi gözəlliyinə təhfə verir.
1904-cü ilin masa təqvimində yazılıb ki, bu binada 1846-cı ildə növbəti qurumlar yerləşirmiş: Sankt-Peterburqda (Rusiya) təsis edilmiş «Salamanra» sığorta şirkətinin bölməsi; Panyants qardaşlarının agentliyi; A.G.Tağıyevin idarəsi; L.M.Quniantsin komissiya idarəsi; Tağıyev və Mikaelovun idarəsi; «Bakı Neft və Ticarət Yoldaşlığı»nın və “Kerosin və Neft İstehsalatı üzrə Yoldaşlığ”ın neft sənayesi idarələri; «Oleum» Rusiya nefti və maye yanacağı istehsalı Cəmiyyəti»nin idarəsi; «Quru meyvələr» şirkəti; «Vulkan» cəmiyyəti; «Kussis və Teofilaktos» ticarət evinin idarəsi və s.
1913-cü ildə binada Bakı şəhər rəisi (qradonaçalniki), Rusiya Jandarm Korpusunun polkovniki Pyotr İvanoviç Martınovun ofisi yerləşirdi.
1918-1920-ci illərin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə binanın birinci mərtəbəsində Böyük Britaniyanın həmin zaman vitse-konsul, şotlandiyalı Con Lesli Urkvart (John Leslie Urquhart) tərəfindən rəhbərlik edilən konsulluğu yerləşirdi.
Bu gün binada Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin «Azneft» İstehsalat Birliyinin baş ofisi yerləşir.

The luxurious three-storey building, which turns 128 in 2024, has dominated the Baku square, now called «Azneft», for more than a hundred years. The building has been resold several times since its construction, it was used as a revenue house, and after the October communist coup of 1917 in Imperial Russia, which included the South Caucasus, the Azerbaijan government presided here.
Until 1878, the area of Sadovaya (now Niyazi) Street was occupied by the businesses engaged in the manufacture of containers for transporting petroleum products by sea. Due to the liquidation and transfer of cooperages closer to the so-called Black City industrial zone, the Sadovaya street area had become an area of bourgeois «clean» neighborhoods, the development of which began in 1885 and kind of laid the «architectural ground» for the formation of Nikolaevskaya Street (now Istiqlaliyat Avenue) - the most ceremonial part of the ring road around the Icheri Sheher old city.
In 1896, at the very beginning of Sadovaya Street, a three-storey revenue house was built by the design of the German architect Paul Friedrich Stern. The design of the building, which is implemented in the style of the French Renaissance, was approved on May 25, 1893.
The building was owned by a large industrialist, merchant of the first guild Mikael Aramyants (04.05.1843 - 19.12.1922), who moved to Baku from Tiflis. The monogram of the first owner of the building - the intertwined Cyrillic «M» and «A» letters - can still be seen on the facade of the building.
Judging by the fact that the architect Paul Stern designed only this building in Baku, and the residents of Tbilisi (Georgia) can be proud of a much larger number of creations of this German architect, it can be assumed that Mikael Aramyants invited Paul Stern from Tbilisi specifically for his project, which was operated first as a revenue house.
At the beginning of the XX century, as it is now, the building occupied the most active position in the urban planning structure of the Baku City. The three-storey monumental volume of the palace with domed tops in the central part of the main facade made up an architectural composition in the style of the French Renaissance. Rich plasticity of facade, unusual form of architectural details, culture of construction, brought to perfection, and makes this building extraordinarily stunning even today.
In the 1904 table calendar, it was written that the house housed the «Salamandra» Insurance Company, established in St. Petersburg, Russia, in 1846; «Panyats Brothers» Agency; A.G. Tagiyev's office; L.M.Guniants’ agency business; Tagiyev and Mikaelov's office; «Oil-industry offices of the Baku Petroleum» and «Trade Partnership and the Kerosene and Oil Partnerships»; office of «The Society for the Extraction of Russian Oil and Liquid Fuel «Oleum»; «Dried Fruits» company; «Vulcan» Society; office of the «Kussis and Theofilatos» Trade house and others.
In 1913, the building housed the office of the Baku mayor, Colonel of the Russian Gendarme Corps Pyotr Martynov.
During the period of the Azerbaijani Democratic Republic in 1918-1920s, the British consulate, which was headed by the Vice-Consul, the Scotsman John Leslie Urquhart, was located at the first floor of the building.
Today, the building houses the main office of the production association «Azneft» of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan.