Mikayel Ovsepoviç Aramyantsın yaşayış binası
Yüz ildən çoxdur ki, Hazırda «Azneft» adlanan Bakı meydanında 2024-ci ildə 128 yaşı tamam olacaq möhtəşəm üç mərtəbəli bir ev dominant mövqe tutur. Bina, tikildiyi vaxtdan bəri bir neçə dəfə satılıb, mədaxil evi kimi istifadə edilib və tərkibinə Cənubi Qafqazın da daxil olduğu Rusiya İmperiyasında 1917-ci ildə baş verən Oktyabr kommunist çevrilişindən sonra burada Azərbaycan hökuməti yerləşib.
1878-ci ilə qədər Sadovaya küçəsində (indiki Niyazi küçəsi) neft məhsullarının dəniz yolu ilə daşınması üçün qablaşdırmanın istehsalı ilə məşğul olan müəssisələr yerləşirdi. Çəllək istehsalı müəssisələrin ləğv edilməsi və belə adlanan «Qara şəhər» sənaye zonasına yaxın əraziyə keçirilməsi sayəsində, Sadovaya küçəsinin əhatəsi «təmiz» burjua məhəllələri ərazisinə çevrildi. Həmin ərazinin tikintisi 1885-ci ildə başlandı və İçəri şəhər ətrafında həlqə mağistral yolunun ən görünən hissəsi olan Nikolayevskaya küçəsinin (indiki İstiqlaliyyyat prospekti) formalaşması üçün «memarlıq zəminini» yaratdı.
1896-cı ildə, Sadovaya küçəsinin başlanğıcında, Alman memar Paul Fridrix Şternin layihəsi əsasında üçmərtəbəli mədaxil evi inşa edildi. Fasadı Fransa İntibah üslubunda icra edilmiş binanın layihəsi 25 may 1893-cü ildə təsdiq edilmişdir.
Binanın sahibi Tiflisdən Bakıya köçmüş iri sənayeçi, birinci gildiya taciri Mikael Ovsepoviç Aramyants idi (04.05.1843 - 19.12.1922). Evin fasadında indiyə qədər binanın ilk sahibinin venzeli - rus əlifbasının bir birinə dolanmış «M» və «A» hərfləri görünür.
Memar Paul Şternin Bakıda yalnız bu binaya müəlliflik etdiyini, Tiflis (Gürcüstan) sakinlərinin bu alman memarının daha çox yaradıcılıq nümunələri ilə fəxr etdiklərini nəzərə alaraq güman etmək olar ki, Mikael Aramyants Paul Şterni Tiflisdən ilk zamanlar mədaxil evi olmuş məhz bu layihə üçün dəvət etmişdi.
İndi olduğu kimi, bina XX əsrin əvvəllərində də Bakı şəhərinin şəhərsalma quruluşunda ən fəal mövqe tuturdu. Əsas fasadın mərkəzi hissəsindəki qübbəli tamamlanma ilə sarayın üçmərtəbəli monumental həcmi, Fransa İntibah üslubunda memarlıq kompozisiyası təşkil edirdi. Fasadın zəngin plastikliyi, memarlıq detallarının qeyri-adi forması, mükəmməlliyə çatdırılmış inşa mədəniyyəti bu gün də binanın qeyri-adi gözəlliyinə təhfə verir.
1904-cü ilin masa təqvimində yazılıb ki, bu binada 1846-cı ildə növbəti qurumlar yerləşirmiş: Sankt-Peterburqda (Rusiya) təsis edilmiş «Salamanra» sığorta şirkətinin bölməsi; Panyants qardaşlarının agentliyi; A.G.Tağıyevin idarəsi; L.M.Quniantsin komissiya idarəsi; Tağıyev və Mikaelovun idarəsi; «Bakı Neft və Ticarət Yoldaşlığı»nın və “Kerosin və Neft İstehsalatı üzrə Yoldaşlığ”ın neft sənayesi idarələri; «Oleum» Rusiya nefti və maye yanacağı istehsalı Cəmiyyəti»nin idarəsi; «Quru meyvələr» şirkəti; «Vulkan» cəmiyyəti; «Kussis və Teofilaktos» ticarət evinin idarəsi və s.
1913-cü ildə binada Bakı şəhər rəisi (qradonaçalniki), Rusiya Jandarm Korpusunun polkovniki Pyotr İvanoviç Martınovun ofisi yerləşirdi.
1918-1920-ci illərin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə binanın birinci mərtəbəsində Böyük Britaniyanın həmin zaman vitse-konsul, şotlandiyalı Con Lesli Urkvart (John Leslie Urquhart) tərəfindən rəhbərlik edilən konsulluğu yerləşirdi.
Bu gün binada Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin «Azneft» İstehsalat Birliyinin baş ofisi yerləşir.

Жилой дом Микаэла Овсеповича Арамянца
На бакинской площади, в наши дни именуемой «Азнефть», более сотни лет занимает доминирующее положение роскошный трёхэтажный дом, которому в 2024 году исполняется 128 лет. Здание с момента его строительства несколько раз перепродавалось, его использовали как доходный дом, а после Октябрьского коммунистического переворота в Имперской России в 1917 году, в состав которой входил и Южный Кавказ, здесь заседало правительство Азербайджана.
До 1878 года в районе Садовой улицы (в настоящее время улица имени Ниязи) располагались заведения, занятые изготовлением тары для перевозки нефтепродуктов по морю. Благодаря ликвидации и перенесению бондарных заведений ближе к промышленной зоне т.н. «Чёрного» города, район Садовой улицы превратился в район буржуазных «чистых» кварталов, застройка которых началась в 1885 году и как бы подготовила «архитектурную почву» для формирования Николаевской улицы (в настоящее время проспект Истиглалиййат) - наиболее парадной части кольцевой магистрали вокруг старого города «Ичери-Шехер».
В 1896 году в самом начале Садовой улицы был построен трёхэтажный доходный дом по проекту немецкого архитектора Пауля Фридриха Штерна. Проект здания, фасад которого выполнен в стиле французского ренессанса, был утверждён 25 мая 1893 года.
Владельцем здания был крупный промышленник, купец первой гильдии Микаэл Овсепович Арамянц (04.05.1843 - 19.12.1922), перебравшийся в Баку из Тифлиса. На фасаде доме до сих пор виден вензель первого владельца здания – переплетённые буквы русского алфавита «М» и «А».
Судя по тому, что в Баку авторству архитектора Пауля Штерна принадлежит лишь этот дом, а жители города Тбилиси (Грузия) гордятся значительно большим количеством творений этого немецкого архитектора, то можно предположить, что Микаэл Арамянц пригласил Пауля Штерна из Тбилиси специально для своего проекта, ставшего поначалу доходным домом.
В начале ХХ века, как и сейчас, здание занимало самое активное положение в градостроительной структуре города Баку. Трёхэтажный монументальный объём дворца с куполообразными завершениями в центральной части главного фасада составлял архитектурную композицию в стиле французского ренессанса. Богатая пластика фасада, необычная форма архитектурных деталей, культура строительства, доведенная до совершенства, и сегодня делает это здание необычайно красивым.
В настольном календаре 1904 года было написано, что в этом доме располагались отделение страхового общества «Саламандра», учреждённого в Санкт-Петербурге (Россия) в 1846 году; агентство братьев Паньянц; контора А.Г.Тагиева; комиссионная контора Л.М.Гунианца; контора Тагиева и Микаелова; нефтепромышленные конторы «Бакинского нефтяного и торгового товарищества» и «Товарищества производства керосина и масла»; контора «Общества для добывания русской нефти и жидкого топлива «Олеумъ»; компания «Сушёные фрукты»; общество «Вулкан»; офис торгового дома «Куссис и Теофилактос» и другие.
В 1913 году в здании располагался офис бакинского градоначальника, полковника Русского жандармского корпуса Петра Ивановича Мартынова.
В период Азербайджанской Демократической Республики 1918-1920-х годов в доме на первом этаже находилось консульство Великобритании, которое в то время возглавлял Вице-консул, шотландец Джон Лесли Уркварт (John Leslie Urquhart).
В наши дни в здании располагается главный офис производственного объединения «Азнефть» Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.