Sökülən Aleksandr Nevski Katedralinin yeri
XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində Bakını Aleksandr Nevskinin pravoslav kilsəsi olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil.
Bakıda yeni böyük kilsənin tikilməsi ideyası XIX əsrin 1870-ci illərinin əvvəllərində, Rusiyadan bir çox rus fəhlələrinin köçürülməsi şəhərdə böyük miqdarda kerosin istehsalı üçün olunmağa başlayanda yaranıb.
1879-cu il iyunun 16-da Ümumrusiya imperatoru II Aleksandrın (Aleksandr Nikolayeviç Romanov) ən yüksək icazəsi ilə Rusiya imperiyasının bütün şəhərlərində Bakı şəhərində yeni kafedral kilsənin tikintisi üçün pul yığımı açıldı.
Bakıda monumental kafedralın tikintisi üçün büdcədən ayrılan vəsaiti azad edən növbəti Rusiya imperatoru III Aleksandr kafedralın öz gözəlliyi və dəbdəbəsi ilə müstəsna olmasını şərt qoydu.
1888-ci il iyulun 30-da alman memarı Robert Robert Marfeld (20.10.1852 – 1921) tərəfindən hazırlanmış yeni Bakı Pravoslav Katedralinin layihəsi təsdiq edilmişdir.
Bakı Baş Katedralinin təməlqoyma mərasimi 1888-ci il oktyabrın 8-də İmperator III Aleksandrın və onun ailə üzvlərinin Bakıya gəlişi ilə bir vaxta təsadüf etdi.
Katedralin tikintisi 10 il davam etdi və 1898-ci ilin əvvəlində tamamlandı.
Aleksandr Nevski Katedralinin uzunluğu bütün yardımçı tikililərlə birlikdə 56 metr, eni isə 45 metr idi. Günbəzin içərisinin hündürlüyü təqribən 36 metr idi. Katedral 1700 nəfər üçün nəzərdə tutulmuşdur.
8 oktyabr 1898-ci ildə Aleksandr Nevski Katedrali təqdis olundu.
Ölçüsünə görə məbəd Moskvadakı Xilaskar Məsih kilsəsindən sonra dünyada ikinci idi.
1936-cı ildə dinə qarşı mübarizə çərçivəsində Aleksandr Nevski Katedrali dağıdıldı. Bu gün də mövcud olan kilsənin bünövrəsi üzərində üç məktəb ucaldılıb: Bülbül adına musiqi məktəbi, 189 və 190 nömrəli məktəblər.

Place of the dismantled Alexander Nevsky Cathedral.
It is impossible to imagine Baku at the end of the XIX - beginning of the XX century without the Orthodox Cathedral of Alexander Nevsky.
The idea of building a new large cathedral in Baku arose in the early 1870s of the XIX century, when kerosene began to be produced in large quantities in the city, for which a mass of Russian workers moved from Russia.
On June 16, 1879, with the highest permission of the All-Russian Emperor Alexander II (Alexander Nikolaevich Romanov), fundraising was opened in all cities of the Russian Empire for the construction of a new cathedral church in the city of Baku.
The next Russian Emperor Alexander III, who released from the budget appropriations for the construction of a monumental cathedral in Baku, set a condition for the cathedral to be exceptional in its beauty and luxury.
On July 30, 1888, the project of a new Baku Orthodox Cathedral, developed by the German architect Robert Robert Marfeld (20.10.1852 – 1921), was approved.
The groundbreaking ceremony for the Baku Cathedral was held on October 8, 1888, timed to coincide with the arrival of Emperor Alexander III and his family members in Baku.
The construction of the Cathedral lasted 10 years and was completed in early 1898.
The length of the Alexander Nevsky Cathedral with all the outbuildings was 56 meters, the width was 45 meters. The height inside to the dome was approximately 36 meters. The cathedral was designed for 1700 people.
On October 8, 1898, the Alexander Nevsky Cathedral was consecrated.
In terms of its size, the temple was the second in the world after the Church of Christ the Savior in Moscow.
In 1936, as part of the fight against religion, the Alexander Nevsky Cathedral was destroyed. Three schools were erected on the foundation of the church, which still exist today: the Bulbul Music School, Schools No. 189 and No. 190.