Qoqol küçəsində yaşayış binası
Qoqol, 14 və Nizami (keçmiş Torqovaya) küçələri, 58-in kəsişməsində iki mərtəbəli yaşayış binası 1896-cı ildə alman memarı Cohn Vilhelm Edelin (1863 - 14.02.1932) layihəsi əsasında tikilmişdir. Üçüncü mərtəbə 1954-cü ildə əlavə edildi.
Bina künc mövqeyini tutur və order sistemində klassik texnikadan istifadə edilən fasadlar sayəsində ətrafdakı binalarda mühüm rol oynayır. Tikintinin yüksək keyfiyyəti, memarlıq detallarının çəkilmə mədəniyyəti və üçölçülü həllin plastikliyi binanı XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərinin memarlıq abidəsi kimi təsnif etməyə imkan verir.
Azərbaycan kimi cənub iqlim ölkələrində binaların səthində məkan quruluşunun canlanmasında işıq və kölgə fəal rol oynayır. Memar Con Edel bu təbii amildən həvəslə istifadə etdi.
Demək olar ki, bu iki mərkəzi və hərəkətli küçənin kəsişməsində memar Con Edel kiçik ansambl yaradıb və şəhərin məkan quruluşunu zənginləşdirib.

Residential building on Gogol street
A two-story residential building at the intersection of Gogol, 14 and Nizami (formerly Torgovaya) streets, 58 was built in 1896 according to the design of the German architect John Wilhelm Edel (1863 - 14.02.1932). The third floor was added in 1954.
The building occupies a corner position and, thanks to the facades using classical techniques in the order system, plays an important role in the surrounding buildings. The high quality of construction, the culture of drawing architectural details and the plasticity of the three-dimensional solution make it possible to classify the building as an architectural monument of the late XIX - early XX century.
In southern climatic countries, such as Azerbaijan, light and shadow play an active role in enlivening the spatial structure on the surface of buildings. The architect John Edel willingly used this natural factor.
It can be said that at the intersection of these two central and busy streets, the architect John Edel created a small ensemble and enriched the spatial structure of the city.