Şəmsi Əsədullayevin yaşayış binası
Şəmsi Əsədullayevin dəbdəbəli malikanəsi (1840-21.04.1913) Bakının mərkəzində - yaşıl və kölgəli bir rayonda, Qoqol, Tolstoy (keçmiş Qimnaziçeskaya küçəsi) və Həzi Aslanov (keçmiş Karantinnaya küçəsi) küçələrinin kəsişməsində yerləşir. "Neft və kerosin kralı"nın - Bakı milyonçusu Şəmsi Əsədullayevi belə adlandırırdılar - monumental sarayı 1896 - cı ildə alman memar İohann Vilhelm Edelin (1863-14.02.1932) layihəsi əsasında inşa edilib. Binanın monumental fasadları isə şəhərin üç qədim küçəsinə yönəlib.
Təmtəraqlı mənzillər, əsas giriş otaqlarının naxışlarla bəzədilmiş interyerlərinin zənginliyi, klassik formada tikiliş, həcmli plastika, mərtəbələrin rənglənməsi fonunda pəncərə oyuqlarının ritmi və iri daş kronşteynləri olan eyvanların bolluğu bu binanın əhəmiyyətini müəyyən edir.
Şəmsi Əsədullayev, həmçinin, Bakıda çoxlu sayda evləri olan böyük sahibkar idi. Qoqol küçəsində yerləşən saray onun əsas mülkü idi – burada yaşayır və işləyirdi, eləcə də, onun əsas idarəsi burada idi. Neft sənayeçisinin indiki Rəşid Behbudov, Dilarə Əliyeva küçələrində evləri, Mərdəkan və Şüvəlanda isə möhtəşəm bağ evləri var idi. Bunlardan əlavə, o, Əmircan kəndindəki gözəl məscidi də öz vəsaiti hesabına tikdirmişdi – bu məscid daha sonralar, Sovetlərin vaxtında vəhşicəsinə söküldü. Ş. Əsədullayevin Rusiyada da çoxlu sayda daşınmaz əmlakı var idi.
Maraqlıdır ki, hər yeni binanı tikdirməyə başladığı zaman Şəmsi Əsədullayev özünəməxsus maraqlı adəti icra edirdi. Təməl qoyulmamışdan öncə, o, bütün ailə üzvlərini dəyirmi masanın ətrafına yığırdı. Masanın mərkəzində, üzərində çarın təsviri olan 10 rubl dəyərində qızıl sikkələrlə və ya 25 rubl dəyərində imperiallarla dolu böyük bir küp qoyulurdu. Ailə üzvlərindən hər biri əlini küpə salır və ordan ovucunun içinə yerləşdiyi qədər sikkə götürürdü. Sonra isə bu sikkələri növbə ilə, ta ki, ailə başçısına da növbə çatana qədər, yeni evin bünövrəsinə atmaq lazım idi.
Evin əsas girişində, kandarda, birbaşa tərcümədə “salam” mənasını verən latınca "Salve" kəlməsi mərmərdən döşənib, sonradan başqa bir mənada - “qoruyucu amulet” kimi qəbul edilməyə başlayan bu söz öz növbəsində bütün ev sakinlərinin rifah, xoşbəxtlik, sərvət və sağlamlığının keşiyində durmalı idi.
Maraqlıdır, bu binanın bünövrəsində nə qədər sikkə basdırıldığını, yəqin ki, biz heç vaxt bilməyəcəyik. Cavab isə çox sadədir: Bakının tarixi mərkəzinin şəhərsalma sistemində mühüm yer tutan bu bina memarlıq abidəsidir və dövlət tərəfindən qorunur.

Роскошный особняк Шамси Асадуллаева (1840 – 21.04.1913) расположен в зелёном и тенистом районе центра Баку, на пересечении улиц имени Гоголя, Толстого (бывшая улица Гимназическая) и Ази Асланова (бывшая улица Карантинная). Капитальный дворец «короля нефти и керосина», как называли бакинского миллионера Шамси Асадуллаева, был построен в 1896 году по проекту немецкого зодчего Иоанна Вильгельма Эделя (1863 - 14.02.1932) и обращён своими монументальными фасадами на все три старинные городские улицы.
Роскошные квартиры, богатство интерьеров с росписями парадных помещений определяют значимость этого здания, построенного в классических формах, насыщенных объёмной пластикой, ритмом оконных проёмов на фоне глубокой рустовки этажей и обилием балконов с крупными каменными кронштейнами.
Шамси Асадуллаев был также крупным бакинским домовладельцем. Дворец на улице Гоголя был главный, где он жил и работал – здесь находилась его основная контора. Были у нефтепромышленника ещё дома на нынешних улицах имени Рашида Бехбудова, Диляры Алиевой, великолепные дачи в Мардакянах и Шувелянах. Также он возвёл на свои средства прекрасную мечеть в селении Амираджан, впоследствии, в Советское время, увы, варварски снесенную. Много недвижимости было у него также в России.
Интересно, что при начале строительства нового здания у Шамси Асадуллаева был свой особый и интересный обычай. Перед закладкой фундамента он собирал всех членов своей семьи за круглым столом. В его центре ставился большой кувшин, наполненный золотыми монетами достоинством в 10 рублей с изображением царя или империалами в 25 рублей. Каждый из членов семьи опускал руку в кувшин и зачёрпывал монеты, сколько помещалось в горсть. Затем полагалось бросить эти монеты в основание фундамента нового дома и так далее по порядку до главы семейства.
Перед парадным входом в дом, на пороге выкладывалось мрамором латинское «Salve», что в прямом переводе означало приветствие, а впоследствии приобрело иной смысл - оберега и должно было сохранить в доме благополучие, счастье, богатство и здоровье всех домочадцев.
Интересно, сколько зарыто монет в фундаменте этого здания, мы, наверное, никогда не узнаем. Ведь занимающее важное место в градостроительной системе исторического центра Баку, оно является архитектурным памятником и охраняется со стороны государства.